MENU

Band

Our story

::1995
Vznik. Asi to bol september kedy sme mali prvú oficiálnu skúšku. Začínali sme krabicovým punkom, ale keď sa zohnali skutočné bicie bol to punk…. Prvý koncert sa odohral mesiac po našom založení s legendou bratislavského bigbeatu, kapelou Fajront (to bol zároveň  aj posledný koncert tejto kapely). Do konca roka sme odohrali ešte zopár akcií; prevažne to boli rôzne imatrikulácie stredných škôl.

 

:: 1996
Vo februári odišiel od nás bubeník, resp. dostal padáka a namiesto neho prišiel Maťo Tomandl (z kapely BeatBoys – vtedy na Slovensku populárna kapela, hrala coververzie Beatles). Niekedy v tom roku prišiel aj Rišo (saxofón) a popri punku začíname hrať aj ska a VEĽMI svojský funk…. Vlastne aj to ska bolo vcelku svojské…

Hráme prvé koncerty mimo BA (Skalica) so skupinou Arana, ktorá nás objavila. V tom čase sme usúdili že by bolo dobré niečo nahrať, a tak si nahrávame naše prvé demo (pesničky Lá-SKA, Friend a Intelektuálsky sen), ktoré si aj sami produkujeme, a pravdupovediac to  aj tak dopadlo. Žiadna veľká sláva to nebola, zvuk bol hodne mimo, a aj tie pesničky nestáli za veľa. Každopádne sme sa prebojovali do hitparády venovanej amatérskym kapelám Rádia Ragtime (Bratislavské undergroundové rádio). Tam sme obsadili aj prvé miesto, treba však povedať že o tejto hitparáde v zásade platilo čím väčší počet kamáratov tak tým väčšia šanca na prvé miesto.
Niekedy v septembri 96 nahrávame ešte raz pesničku Lá-SKA, tento krát nás ženie túžba byť na Gregorovej kompilácii slovenského undergroundu, pri nahrávaní nám pomáhajú kamaráti zo skupiny SKA PRA ŠUPINA a na výsledku to je poznať. Po nahrávaní od nás odchádzajú bubeník aj saxofonista. A tak presviedčame Daniela (našeho doterajšieho speváka) aby sa posadil za bicie (inými slovami sme sa chceli zbaviť jeho zúfalého spevu, ale pri tom sme ho nechceli vyhodiť z kapely). A tak sa zo slušného chlapca Daniela Buzinkaya stáva zlý rocker Dango Buzenskij (prezývaný aj KOTOL Buzenskij).

 

::1997
Odohrali sme opäť niekoľko koncertov, síce s bubeníkom, ale bez speváka… Jedna z recenzií v tom čase: „Kapela PARA pôsobila na pódiu dosť chaoticky, nikdy som nevedel kto pôjde spievať...“, alebo ... „kapela PARA hrala tak zle, že ma vyhnala k biliardovému stolu, od ktorého som sa vrátil až pri lahodných melódiách kapely Cadilac Dei...“. Autor si zrejme riešil intelektuálsky mindrák, pretože Cadilac Dei boli presne tá hudba ktorú môžu počúvať len zakomplexovaný intelektuáli. V tom čase sme sa pri mikrofóne striedali všetci. No a tak pod tlakom médií sme prijali nového speváka a novú saxofonistku (Majo a Petra). Odohrávame ďalších XYZ koncertov, spolu s kapelami Arana a SkaPraŠupina. Po jednej nie príliš vydarenej akcii (hrali sme na detskom ihrisku) od nás Majo a aj Petra odchádza. Ako nový spevák prichádza Misko White (bubeník kapely the Experience). V novembri'97 nahrávame ďalší demáč spolu s Oscarom Rószom, z ktorého sa v rádiách postupne začínajú hrávať songy Biele Boty a Vták mrzák (no ale buďme úprimný veľkú dieru do Slovenska neurobili). Oslovili sme aj vydavateľstvá, ale aj tie sa evidentne nechytili…

 

::1998
So skupinou Arana ideme na naše prvé mini TURNÉ (koncerty v Banskej Štiavnici a v Brezne - dodnes považovaný za jeden z našich najlepších koncertov). Odohrávame koncert s vtedy ešte neznámou kapelou IMT Smile, dnes patrí na Slovensku k najpopulárnejším (zorganizoval ho Metju, potom čo sa mu chalani z IMT Smile sťažovali že nemajú v BA kde hrávať), začína s nami hrávať Brano (na saxofón) a na záver školského roku 98 hráme v Propelleri v BA. Došlo tam vtedy cca 800 ľudí.... Cez leto absolvujeme pár festivalov (Slovenské alternatívne leto, Barbakan, Rock volieb). V tomto čase však od nás odchádza Miško White, a po Barbakane aj Brano. My však začíname skúšať s novým spevákom a to s Laskym, z kapely GleGlo. Nahrávame nový demáč, tento krát je producent pán  Danek (spolupracovník Hammela, Ursínyho,…) a nahrávame pesničky Discorequiem a Dobrý stav. Na záver roku'98 hráme na úspešnom festivale RockPop.

 

:: 1999
Zase oslovujeme vydavateľstvá, ktoré síce začínajú uvažovať o možnosti vydať nás, ale v podstate len na veľmi teoretickej úrovni. Obe pesničky kôli zvukovej stránke upadajú do zabudnutia. V májí’99 hráme na festivale v Poľsku, kde sme považovaní za hlavnú hviezdu festivalu. V júny'99 robíme posledný zúfalý pokus v snahe vydať album. Objednávame si najdrahšie (a zároveň najlepšie) štúdio v SR – Bonton a presviedčame Oscara R. že toto bude tá produkcia ktorá ho preslávi. Výsledok je lepší ako sme očakávali. Z pesničky Priestor sa stáva náš prvý minor hit, ktorý tento krát konečne už nie je ignorovaný médiami (na Rádiu Koliba to bola v auguste piata najhranejšia skladba....). V októbri hráme na B1 FREE PARTY (hrali tam vtedy všetky slovenské hviezdy a my). Je to náš prelomový koncert, po ktorom dostávame ponuku od vydavateľstva UNIQUE LEADER RECORDS po dlhých jednaniach s nimi podpisujeme zmluvu. V októbri nahrávame s Oscarom (ktorý sa stáva producentom celej dosky) ďalšiu pesničku Kruhy do vody. Niekedy v novembri hráme v Prahe so    skupinou GangAlaBasta. Do kapely si kupujeme GrooveBox Sampler, a začíname hrať more progressive (s loopmi, samplami...).

Kruhy do vody sa stávajú pomerne úspešným singlom. Našu debutovú dosku krstíme v Charlise v Bratislave a na krst prišlo cca 1000 ľudí. Krstným otcom bol Oscar Rósza. Vo februári nasadzujeme ďalší singel – TICHO a točíme k nemu prvý oficiálny videoklip. Táto pesnička sa stala našou najúspešnejšou pesničkou z albumu. Po vydaní dosky veľa      koncertujeme, opakujeme naše vystúpenie v Prahe s GangAlaBasta, v apríli - máji sme na turné so skupinou Žena z lesoparku. V júni nasadzujeme ďalší singel, ide o pesničku Príbeh a je to viac-menej naša rozlúčka so SKA. Všetky LIVE koncerty hráme s DJom, ktorý sa stáva       súčasťou našej hudby. Cez leto hráme niekoľko festivalov a v septembri dávame do rádii posledný singel z našej platne, ide o pomerne tvrdý crossover, pesnička sa volá Viem čo viem a rádia ju prijímajú vcelku rozpačito. Naše vydavateľstvo sa pre nezhody rozpadá, a my ostávame bez vydavateľa. Od februára, kedy sme platňu vydali sme hrali niečo okolo 60-70 koncertov s pomerne slušnou návštevnosťou, aj napriek tomu že naše single boli ignorované väčšinou slovenských rádií.

Viac-menej ich hrávali len celoplošné rádia a pár lokálnych. V každom prípade sa stávame príjemnou koncertnou atrakciou. V októbri ideme opäť do štúdia a nahrávame dve skladby, ktoré produkuje Lubo Priehradník (ex Made2Mate), v novembri nahrávame ďalšie tri     skladby, tentokrát si to produkujeme sami a týchto 5 skladieb podstupujeme vydavateľstvám. Na záver roka hráme v Bratislave na silvestrovskom happeningu.

 

::2001
Rok sa začína kľudne. Pár koncertov sme vypustili, chalani si robia školu. Vo februári hráme unplugged koncert pre najpočúvanejšie slovenské rádio – Fun rádio. Touto ponukou sme boli nadšení pretože sme boli jedinou mladou kapelou ktorá ju dostala. Koncert dopadol výborne, náš sound obohacujeme o kláves a trúbku. DJ opúšťa kapelu, a na pódiu sa objavuje len sporadicky. Sme nominovaní v 3 kategóriách na Slovenskú Grammy (objav roka, videoklip a produkcia albumu). Aj keď nakoniec nič nevyhrávame na nezávislý počin malého vydavateľa je to pekná štatistika (za rok 2000 v SR vydalo debutový album približne 13 nových kapiel, a to prevažne u veľkých vydavateľstiev), preto sme boli nomináciou na      objav roka príjemne prekvapení (i keď na druhej strane niektoré tie albumy, ktoré boli vydané, boli vážne zlé). V apríli odohrávame koncert pre Slovenskú televíziu v PKO spolu s kapelou Polemic a Malevil.

Rokujeme s Warner MUSIC CZ a 18.5 podpisujeme s nimi zmluvu na dva albumy a jedno best off. Do rádií nasadzujeme singel Spolu (ten, čo produkoval Umelec). Celé leto nahrávame nový album, producentom je opäť Oscar. Nahrávanie bolo dosťt krvopotné (myslím si, že to išlo ťažšie ako pri prvej doske), ale výsledok stojí zato. V októbri je album úspešne pokrstený,       opäť v Charlise a krstným ocom sa stáva náš kamarát a fanúšik Miško Kaščák. Do rádií sa dostáva pesnička Otec a stáva sa z nej naša najúspešnejšia pesnička v rádiách vôbec (7 týždňov sa držala v top 10 hranosti v éteri slovenských rádií). Na konci roka začíname k nej natáčať klip opäť s Patrikom Passom (podľa pravidla nemeň víťazný tím) a ako ináč hráme veľa koncertov. Bohužiaľ vďaka sebtembrovým útokom v USA sa pobočka Warneru na Slovensku ruší a takisto aj Warner ruší svoje slovenské projekty. A tak sa ocitáme opäť bez vydavateľa

 

::2002
Január - Február sa nekoncertuje kvôli našim školopovinným. Zato sa ale dokončil videoklip k Otcovi, a viem, že teraz budem hovoriť subjektívne, ale ten klip je ozaj to najlepšie, čo som na Slovensku videl.

 V Marci hráme ďalší zo série našich unplugged koncertov, tentokrát v novo vzniknutom klube v Metre. Celkom prekvapivé bolo pre nás vyhlásenie nominácií na slovenské grammy (tentokrát pod názvom Aurel), kde sme sa neocitli ani v jednej kategórii (a keď už nie album, minimálne klip a booklet si to určite zaslúžili).

Ale členovia Akadémie populárnej hudby mali asi iný názor a vsadili na klasické modly ala Müller a podobne...

Blahoželám im. V marci absolvujeme krátku, ale úspešnú tour s kapelou Le Payaco a po nej hráme množstvo koncertov (pomerne úspešných) k podpore albumu. Priebežne nasadzujeme do rádií ďalšie single (Keď sa rovno spýtaš, Postavím ti dom), ale keďže už nemáme za sebou Warner, pesničky sa v éteri nepresadzujú moc výrazne.

Počas leta hráme kopec festivalov (Pohoda, Terchová, Nočné vlny fest, Žákovic OPEN, Hodokvas), relaxujeme na chalupe a užívame si leto a povodne (naša skúšobňa bola povodňami párkrát priamo ohrozená a zatopená).

Na prelome Augusta - Sebtembra ideme na turné (spolu s kapelami Hex, Puding P.E., SkaPra, Karavana, Vidiek a Jany Kirschner) v rámci kampane NIE JE MI TO JEDNO a nabádame ľudí k tomu, aby šli voliť. Je to pravdepodobne jedna z posledných akcií, ktoré    nás tento rok čakajú. Kapela si dáva od všetkých akcií (až na pžr koncertov) pol ročnú prestávku, pri ktorej Matúš as DON a OLO as Sadowski idú na stáže do sveta (Anglicko, Holandsko).

 

::2003
V tomto roku sa toho moc nedeje. Niekedy na jar hráme pár koncertov bez Matúša a namiesto neho zaskakuje Janko zo Ženy z lesoparku.

 Po Matúšovom návrate z Anglicka sa dávame zase raz ako kapela dokopy a snažíme sa robiť na nových veciach. V tomto období vzniká pesnička Prezident. Niekedy v máji natáčame pre ČT Ladí neladí. Leto máme na koncerty chudobné, nehráme na viacerých festivaloch, na ktorých by sme aj chceli hrať, ale nás nezavolali. V kapele vládne mierne sklamanie. Cez leto ideme opäť na chalupu, ale tentokrát bez aparatúry a nástrojov. Len tak. Enjoy the silent.

 Na konci leta Matúš, Oliver a Kubica skúšajú s novým vlastným hip-hopovým projektom do ktorého zavolali aj MC Štvanca a Izzeho. Na pár skúšok sa objavuje aj Špako (Kosa z nosa). Na Hodokvase odohrávame jediný koncert tejto kapely, po ktorom kapela zaniká. Z tohto obdobia vznikli však v skúšobni zaujímavé nahrávky (jamy), ktoré sa neskôr stávajú základom pre novú platňu. V septembri vzniká pesnička Prví Poslední. V novembri ideme po veľmi dlhom čase opäť do štúdia a na chatu k Sadovi, s Ľubom Priehradníkom, kde aj pesničku nahrávame. Náš nový singel po dvoch rokoch a ťažkom hľadaní sa. Na konci novembra hráme na pasienkoch pred R. Müllerom.

 

::2004
Január - február veľa skúšame a pracujeme na nových pesničkách. Dookola počúvame nahrávku urobenú s hiphopermi a rôzne ďalšie jammy nahraté na skúšobňový kazeťák minulé leto. Každý z nás si skúša nájsť presne ten istý part, ktorý počuje že hral na nahrávke. Inými slovami, tie nahrávky nás úplne dostali.

 Fasa groovy, šlapali, a boli podchytené ešte aj kvalitným rapom MC Štvanca. A tak si ich späť osvojujeme a nútime Laskyho vymýšľať si do nich nový spev/rap. Každú skúšku si nahrávame, na druhý deň ju potom Danko zavesí na inet, mi ostatní si to stiahneme a hľadáme na nahrávke to čo znie dobre,  to čo je mimo a tak vôbec. Lasky je pritom veľakrát apatický, čo dosť sťažuje prácu na pesničkách. V marci ideme do štúdia a nahrávame ďalšie  4 songy. Ide s nami aj Martin Wittgruber a nahráva nám tam klávesy. Demo postupujeme rádiam, viac-menej ako prezentáciu toho, že pracujeme na nových veciach a vďaka aktuálnym prezidentským voľbám niektoré rádia začnú z neho hrávať pesničku Prezident.

Leto máme dosť vyťažené, kedy hráme skoro na všetkých dôležitých hudobných festivaloch, v júli ideme na Matúšovú chalupu skompletizovať materiál na album (vzniká tu o nás   dokument Chalupa 04), po Pohode ideme do štúdia a nahrávame našu ďalšiu platňu. Album si po prvýkrát produkujeme sami, pod značkou The Rumuns.

Na záver roka absolvujeme turné s kapelou Čisté tvary. Turné však nebolo až také úspešne ako sa očakávalo. Hovoríme si Sorry Tvary...Začína s nami hrávať Medveď

 

::2005
No a potom prišla pesnička Keď ťa Stretnem. Bol to asi v poradí 5. singel z CD Brutálna zostava. Singel ktorý si konečne začali pospevovať aj sekretárky, singel ktorý nám vyhral 8x Top Fun, singel kôli ktorému sa Brutálna zostava stala našim najúspešnejším albumom. Predalo sa z neho okolo 4000 kusov, a pri odchode z vydavateľstva nám aj jeho šéf povedal: "sorry chaloši mohli sme urobiť pre tento album viac. Ale začali sme mu veriť až pri pesničke Keď ťa Stretnem." Tak jo. Dokonca roka dávame von 6. singel Veci čo si pamätám.

 V novembri si natáčame koncert Žákovic OPEN - Kamaráti v Babylone. Tzv. veľká produkcia, 8 kamier, hustá atmosféra, svetlá, zvuk...Proste all u can eat. Oslavujeme našich 10 rokov života.

Huh...10 rokov...

 

::2006
V marci hráme v Londone s Jankou. Ako ináč natáčame si to...hehe voyeristi. Po 10 rokoch sa presúvame z babkinej garáže do novej skúšobne v Istrocheme. Hneď vedľa pudingáčov. Pudingári inšpirovaní našim tvorivým prístupom sa nakopávajú a na ich novej tvorbe je počuť náš vplyv. O tom niet pochýb. V Istrocheme sa tvorí nová Music Avenue, kde okrem nás, pudingárov skúšaju Lavagance, Abhorence a ďaľších asi 10 kapiel. I love it.

Podpisujeme novú zmluvu s vydavateľstvom Sony Music BMG a v septembri vychádza dlho očakávané DVD Live at Babylon spolu s novým singlom Ako najlepšie viem. Po 2 mesiacoch sa DVD stáva platinové. Huhu...naša prvá platina. Ideme na šnúru s kapelou Lavagance a Cliche a táto tour sa stáva pre nás veľmi úspešnou. Nebola že úplne vypredaná ale priemerná návštevnosť bola nad očakávania. Na konci roka ideme späť do štúdia a nahrávame nové podklady pre pripravovaný album, ktorý by mal vyjsť na jar 2007.

 

::2007
Na začiatku roka idem na CostaRicu. Chaloši sa dlho flákajú a vyčkávajú na môj návrat a moje riffy®, ale koniec koncov pred mojim návratom sa nakopávajú a aj vďaka Medveďovi sú na svete ďalšie nové songy. Február - marec - tvrdá každodenná makačka v skúšobni a dokončovanie materiálu, na konci marca hráme ďalší koncert v Londone, tento krát s Hexom  a v apríli sa zatvárame v štúdiu kde finalizujeme náš 4 album.


Copyright © 2018 Para
Web vytvorila spoločnosť SLONline, s.r.o. v redakčnom systéme SilverStripe. Design by someone else.
RSS SiteMap