MENU

News

Imidž je nanič, garáž je garáž a tá Pare vyhovuje...

10.10.2000

Bratislavská skupina Para je mnohými považovaná za jeden z najväčších objavov domácej hudobnej scény posledného obdobia. Popri množstve úspešných koncertov o tom poskytuje dôkaz aj ich debutový album "Veci začnú fungova" (Unique Leader). Ich vystúpenie v rámci nedávnej celoslovenskej protidrogovej akcie Nad vodou v košickom Jumbo centre patrilo medzi vrcholy podujatia. Ešte pred vystúpením sme si na krátky rozhovor odchytili basáka a zároveň manažéra skupiny, Matúša Valla. Keïže ten bol aj zároveň stage-manažérom podujatia, to znamená, neustále niekde pobehujúci, niečo vybavujúci a telefonujúci, rozhovor prebiehal naozaj, ako sa vraví vo ´švungu´.

Čo nové má Para?

"Od februára, keï sme vydali náš debut, prakticky neustále koncertujeme. Keï bol chvíľu kľud, komponovali sme nejaké nové skladby, ktoré budú tvori súčas nášho ïalšieho albumu. Myslím, že sa nám celkom podarili, máme z nich veľkú rados. Už onedlho ideme do štúdia nakrúca dve z nich, no či sa nakoniec na albume objavia, to by bolo ešte predčasné poveda. Možno ich okrem nás nebude nikdy nikto poču, neviem. V každom prípade, ako som spomínal, sme s nimi veľmi spokojní. Je to niečo nové a pritom sme to stále my."


Už niekoľkokrát ste sa v rozhovoroch vyjadrili, že sa muzikou nechcete živi. To aj napriek tomu, že sa tešíte oveľa väčšej priazni médií, ako mnohé profesionálne skupiny, či interpreti.

"No, je to možné. To, že berieme muziku absolútne ´voľne´ nám nezväzuje ruky. Je to celé o tom, že keï sa niekto chce hudbou živi a chce by centrom mediálnej pozornosti, tak mu to just nevyjde. My sme v tomto smere absolútne v kľude. Pä rokov si ´hudieme´ to, čo nás naozaj baví, všetko ostatné prišlo celkom spontánne."


Na druhej strane, keïže dnes je luxus živi sa iba muzikou, to si môžu dovoli iba absolútne špičky, ste vlastne v rovnakej pozícii, ako väčšina tunajších muzikantov...

"Samozrejme, ale akonáhle sa rozhodneš robi muziku pre peniaze, musíš sa ju snaži robi tak, aby sa ti dobre predávala. Keï na teba začnú vyvýja tlak, že pokiaľ sa nechceš vráti do práce, musíš preda čo najviac albumov, je to prieser. A to našastie nie je náš prípad."


Aj tak je však zaujímavý fakt, že vaše pesničky rotujú v rádiách oveľa častejšie, ako skladby kapiel vydávajúcich pod krídlami väčších vydavateľstiev...

"Ak narážaš na nejaké ´páky´, tak ti môžem poveda, že nás do médií absolútne nikto nepretláča. Stáva sa, že niekedy je tá kapela taká dobrá, že ju rádiá hrajú úplne samovoľne. Nechem, aby to vyznelo ako samochvála, ale možno je to aj náš prípad. Ja naozaj neviem, čím okrem muziky by sme si získali priazeň médií. Som im však za ňu veľmi vïačný, pretože nám to v rámci zviditeľnenia výrazne pomohlo."

Avšak na to, aby sa skladby tešili rotácii v rádiách, musia poslucháčov zauja, takže istá komerčnos tu nepochybne musí by.

"Samozrejme, veï my sa nepovažujeme za nejakú undergroundovú skupinu. Páči sa nám hudba pre masy, hudba inteligentná, nie strednoprúdová, no zároveň zdravo komerčná. Taká, čo osloví čo najširšie spektrum poslucháčov. Na druhej strane, v súčasnosti je úplne bežné, že aj nekomerčná skupina môže svojou produkciou oslovi množstvo fanúšikov. Pozri, veï house, či techno boli donedávna považované za totálny underground a v súčasnosti sú tieto žánre absolútne v kurze. Niektorí dídžeji sú lepšie platení, ako ktorékoľvek muzikantské hviezdy."

Myslím, že devízou Pary je aj tvoj nesporný manažérsky talent, ktorý a stavia do pozície akéhosi ´parovského´ Vratka Rohoňa. Inému Kafe sa podarilo zviditeľni aj vïaka jeho manažérskemu talentu...

"Máš pravdu. Dnes je veľmi dôležité pozna tých správnych ľudí a vedie ich v správny čas oslovi. Vratko je naozaj šikovný chalan, akurát som počul, že nových členov do kapely si vyberal podľa toho, akú majú farbu vlasov, ako vyzerajú a tak. Také veci sú mi trochu proti srsti."

Nepatríte medzi kapely, ktoré by sa venovali iba jednému štýlu. Vašu produkciu je z hľadiska jej pestrosti dos ažké zaradi...

"...čo niektorý ľudia aj odsudzujú, no našastie je viac tých, ktorí nás majú radi. Myslím, že poslucháča už prestali bavi skupiny, ktoré hrajú stále to isté, bez nejakej perspektívy vývoja ich muziky. Naša muzika je postavená práve na pestrosti žánrov a tak to bude aj v budúcnosti."

Ako by si vašu muziku charakterizoval?

"Je to prosto hudba, nijako bližšie našu produkciu zaškatuľkova neviem."

Paradoxne, žiadna z vašich skladieb, ktoré sa stali hitmi, nie sú typickým modelom hitových pesničiek.

"To naozaj nie sú. Som presvedčený, že sa stali úspešnými najmä preto, že z nich je cíti úprimnos. Nejde o žiadne hity na objednávku. Myslím, že poslucháč veľmi rýchlo vycíti, ktorá kapela hrá muziku naozaj od srdca a ktorá iba pre peniaze."

Čím sa nechávate inšpirova?

"Je toho veľmi veľa. Za chalanov hovori nechcem, ale mňa osobne v poslednom období asi najviac zaujíma rómska hudba - Viera Bílá a Kale, Točkolotoč..."

Pokiaľ sa nemýlim, donedávna ste skúšali v gráži. Platí to stále?

"Samozrejme, našu garáž by sme nevymenili za nič na svete."

Dnes už však v garáži neskúšajú snáï ani punkové kapely. Možno to považova za súčas imidžu skupiny?

"Nie, je to v prvom rade pohodlné. V zime je tam síce ´kosa´ a v lete strašne horúco, ale sme tam veľmi spokojní."

Garáže však boli vždy často vykrádané...

"Keïže tá garáž sa nachádza v rodinnom dome, s týmto problém nemáme."

Nemáte do budúcnosti v úmysle prekotvi aj vy pod krídla nejakého väčšieho vydavateľstva?

"Riešime to."

Znamená to teda, že už máte nejaké ponuky?

"Bohužiaľ, zatiaľ nie. Na Slovensku sa málokedy stáva, že vydavateľ osloví skupinu, ale skupina musí naháňa vydavateľa."


Diskusia
» Zobraziť diskusiu
V diskusii nie sú žiadne príspevky.

Copyright © 2018 Para
Web vytvorila spoločnosť SLONline, s.r.o. v redakčnom systéme SilverStripe. Design by someone else.
RSS SiteMap