MENU

News

No čo ak príde kapela

30.03.2001

Býva zvykom, že hudobné vydavateľstvá servírujú poslucháčom hudbu zabalenú do jednej škatuľky. Interpret podľa nich musí hra presne vyhranený štýl, aby o ňom ľudia mohli poveda - ten hrá pop, ten zase rock a tamten rap. No čo ak príde kapela, ktorá sa nedá nikam zaradi? Vtedy nastane veľký problém. A to je aj prípad slovenskej skupiny Para. Vydavateľom sa spočiatku nepozdávalo, že je "nezaraditeľná". Veï chudák poslucháč by z toho mohol ma v hlave zmätok! Opak je však pravda. Chalani z Pary mixujú všetko dohromady a vôbec im to neprekáža. Neprekáža im, že spájajú rap, ska, punk, groove, hip-hop či funky hudbu. A ani ich fanúšikovia si s tým nelámu hlavu. Veï dôležité je, že to dobre znie.

Spočiatku však Para nedokázala presvedči nijakého vydavateľa, aby vydal ich CD. Jeden sa však našiel - nezávislé vydavateľstvo Unique Leader. A tak sa na pultoch music shopov začiatkom roka 2000 objavil debutový album Veci začnú fungova, pod ktorý sa ako producent podpísal známy hudobník Oskar Rózsa. Ešte predtým sa chalanom z Pary podarilo zohna speváka. Dovtedy vystriedali niekoľkých, no ani jeden nebol to pravé orechové. Nakoniec ho našli na koncerte málo známej kapelky GleGlo v bratislavskom DK Lúky. Keï sa Lasky postavil za mikrofón a zaspieval zopár clivých melódií, bolo všetko jasné. Dnes ho priaznivci skupiny považujú za akúsi kultovú postavičku Pary. Obľúbili si ho aj ostatní členovia kapely - basgitarista Don Mejú (Matúš Vallo), gitarista Kubo, bubeník Dango a DJ Sadowski, ktorý má na starosti perkusie a groove box. Hoci na Laskyho si museli dlho zvyka. Veï počas prvého pol roka si o ňom mysleli, že je absolútne šialený...

V súčasnosti už Para nebojuje s tým, že sa jej hudba nedá zaškatuľkova. Pesnička Ticho sa hrá v rádiách i v televízii, chalani žnú úspechy aj na koncertných pódiách. Onedlho ich dokonca čaká zmluva s prestížnym vydavateľstvom. Takže, všetko "fičí", ako má. A ak ste zvedaví na tento stopercentný hudobný mix, príïte sa pozrie 3. apríla do bratislavského PKO, kde spolu s Parou vystúpia známe skupiny Polemic a Malevil.


Diskusia
» Zobraziť diskusiu
V diskusii nie sú žiadne príspevky.

Copyright © 2018 Para
Web vytvorila spoločnosť SLONline, s.r.o. v redakčnom systéme SilverStripe. Design by someone else.
RSS SiteMap