MENU

News

Para to skúša s paraproducentom

08.11.2004 (Johnny)

Populárna bratislavská skupina nahrala s mnohými hosami tretí album nazvaný Brutálna zostava

Brutálna zostava je názov nového albumu bratislavskej skupiny Para, ktorá sa od svojho vzniku v roku 1995 vypracovala medzi najznámejšie slovenské kapely. V jej strede má neprehliadnuteľného speváka LASKYHO, s ktorým sme sa pozhovárali cez telefón. Album Brutálna zostava je už tretí v poradí a určite najlepšia nahrávka tejto kapely, spájajúcej vo svojej hudbe rôzne štýly od funku, cez rock až po punk. Zaujímavosou je, že na novinke hosuje množstvo známych hudobníkov ako Jana Kirschnerová, Erich "Boboš" Procházka, Michal Kaščák alebo Igor "Ajdži" Sabo. Para hrá najbližšie v bratislavskom klube Elam (17. novembra) so skupinami Le Payaco a Hex.

Na vašej stránke píšete, že nové pesničky vznikali počas jamovania v skúšobni. Je to klasický spôsob, ako sa rodia vaše skladby?

"Pesničky Pary vznikajú vždy rovnako. Niekto z nás donesie nápad, s ktorým potom v skúšobni všetci pracujeme a čakáme, čo z toho vznikne. Takto to robíme od nášho vzniku. Nový album sa od predchádzajúcich líši tým, že sme prvýkrát pracovali bez producenta. Založili sme virtuálnu producentskú spoločnos The Rumuns. Robili sme si všetko sami - od obalu až po výber hostí, ktorí si zahrali na albume."

Koľko je tam tých hostí?

"Dvadsadva. Každý z nich doniesol do štúdia novú krv a uvoľnenie."

Sú to tí istí ľudia, ktorí sú vyfotení na obale?

"Na booklete sú všetci naši známi, ktorí sa podieľali na vzniku albumu, čiže kamaráti alebo naši rodičia, ktorým sme sa takýmto spôsobom poïakovali. Nie sú tam však nájomní hudobníci, ktorých sme zavolali, lebo sme nevedeli nahra nejaký nástroj."

Pieseň Prezident sprevádza hlas bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Dnes máme novú hlavu štátu, ktorá už má zopár skvelých výrokov. Prečo ste nepoužili Gašparovičov hlas?

"Táto pesnička vznikla ešte v období, keï bol Schuster prezidentom. Okrem toho sme mu ju aj venovali. Určite by nebol problém v budúcnosti vymeni ho za nejaký Gašparovičov výrok, pretože máme obdobný názor na tohto uja."

Para má za sebou zaujímavú históriu. Po prvom albume sa rozpadla vaša nahrávacia firma. Po druhom nadnárodná spoločnos Warner zrušila vydávanie slovenských titulov. Myslíte si, že po treom albume už môžete pokojne spáva?

"Hádam sa Universal nerozpadne, ha ha. Vyhliadky do budúcna sú dobré."

Váš nový album je oveľa surovší ako predchádzajúce. Bol to váš zámer?

"Na predchádzajúcich albumoch sme robili viac s elektronikou, snažili sme sa by čo najviac presní, teraz sme sa sústredili skôr na živé hranie."

Súvisí to s tým, že Para je predsa len hlavne koncertná skupina?

"Pesničky sa snažíme robi tak, aby sa chytili na koncertoch, aby bola dobrá zábava. Keï už nahrávame album, tak nech to znie tak, ako má!"

Odkiaľ pochádza názov The Rumuns?

"Od Oskara Rózsu. Máme takú blbú vlastnos, že keï sa nám zapáči nejaký zvuk alebo hlas, tak to chceme napcha nie iba do jednej pesničky, ale hneï do štyroch ïalších. Oskar, ktorý s nami nahrával, povedal, že to robíme ako Rumuni."

PETER BÁLIK


Diskusia
» Zobraziť diskusiu
V diskusii nie sú žiadne príspevky.

Copyright © 2018 Para
Web vytvorila spoločnosť SLONline, s.r.o. v redakčnom systéme SilverStripe. Design by someone else.
RSS SiteMap