MENU

News

Skupina Para nechce od jedného z krstných otcov svojho albumu Brutálna zostava - Richarda Rybníčka - žiadnu protekciu

16.11.2004 (Johnny)

Nepozývali si hostí preto, aby sa nimi chválili

Skupina Para, ktorá pred časom prevalcovala éter slovenských rádií hitmi ako Otec či Prezident, vydala pred nedávnom album s názvom Brutálna zostava. Táto svojrázna skupina funguje od roku 1995 a naposledy vydala album pred troma rokmi. Muzikantom sa však nazbieralo veľa hudobných nápadov a tie sa akosi tisli na svet a nakoniec i na cédečko. Pri košickej promoakcii k novému albumu si čas na rozhovor našiel spevák kapely - Lasky.

Album Brutálna zostava vznikol po troch rokoch. Potrebovali ste pri jeho tvorbe oživova si postupy pri nahrávaní, alebo ste do toho ´vhupli´ bez zbytočných príprav?

- Najakým zázračným spôsobom to všetko prišlo samo od seba. Zrazu sa nám začali kopi nápady - takáto pesnička by nebola zlá a aj takáto by mohla by. A zrazu - máme dos vecí na celý album! Tak sme sa do toho pustili takzvaným hurá systémom. Zašli do štúdia a nahrali. Mám taký pocit, že ten album vznikol sám od seba.

Nejaký čas ste pracovali aj na samote na chalupe. K takejto separácii sa od civilizácie pri nahrávaní albumov sa utieka čoraz viac muzikantov...

- Podľa mňa je to dobrý systém, správna cesta. Aj keï my sme vlastne mnohé veci na chalupe iba ´doukávali´, drvivá väčšina skladieb vznikala v našej skúšobni. Na chalupe sme sa pustili do textov, tam človek môže lepšie a pokojnejšie premýšľa, meditova.

Album vám krstila kapela Bez ladu a skladu parenými buchtami. Čí to bol nápad?

- Napadlo to našim krstným rodičom. Mišo Kaščák nám krstil predchádzajúci album a my sme si povedali, že pozveme tentoraz celú kapelu.

Členom kapely bol i riaditeľ STV Richard Rybníček, nechýbal ani na krste. Nebolo by zlé ma v STV protekciu...

- No obávam sa, že nie je v jeho kompetencii, aby v každej hudobnej relácii prikázal hra naše klipy. Máme na to iné cesty, ako sa predvies fanúšikom. No bolo by to fajn, nechceme však žiadnu protekciu. R. Rybníčka berieme ako nášho kamaráta a na krste sme ho vôbec nevnímali ako riaditeľa televízie...

Na príprave albumu sa podieľalo aj mnoho hostí. Medzi nimi i Janka Kirschner, v tom čase ešte priateľka jedného člena vašej kapely... Čí to bol nápad, zavola ju na nahrávanie?

- Všetci, ktorí sa podieľali na albume, boli vyberaní absolútne spontánne. Potrebovali sme ženský vokál, tak sme ju požiadali. Nevyberali sme si spolupracovníkov podľa toho, že to budú známe osobnosti a my sa budeme chváli - aha, kto nám pomáhal nahra album...

Na booklete albumu je odfotená celá ´brutálna zostava´, ktorá mala s cédečkom čo do činenia?

- Áno. Sme tam my piati, 22 hudobných hostí a naši známi, rodičia, priatelia, kamaráti. Všetci, ktorí sa podieľali na vzniku albumu už len tým, že vôbec sú. Stretli sme sa vlastne iba na tom booklete a na krste, lebo da toľko ľudí dohromady môže by riadny problém.


Diskusia
» Zobraziť diskusiu
V diskusii nie sú žiadne príspevky.

Copyright © 2018 Para
Web vytvorila spoločnosť SLONline, s.r.o. v redakčnom systéme SilverStripe. Design by someone else.
RSS SiteMap